نكاتي كه قبل از يك جراحي زيبايي بايد به آن توجه كنيد .

فردي كه قصد انجام جراحي زيبايي را دارد براي دستيابي به يك نتيجه خوب و راضي‌كننده ابتدا بايد ببيند كه هدفش از انجام جراحي چيست و سپس انتظار واقع‌بينانه‌اي از عمل زيبايي داشته باشد. علاوه بر اين، درنظر گرفتن مزايا و خطرات احتمالي در كنار دسترسي به يك جراح خوب و ماهر، ازجمله مواردي هستند كه فرد بايد درنظر داشته باشد تا بتواند بهترين تصميم را بگيرد.
اعمال جراحي زيبايي را مي‌توان به دو دسته كلي تقسيم كرد. نوع اول كه امروزه هنگام صحبت از جراحي زيبايي، بيشتر به ذهن مي‌آيد، تغيير ظاهر قسمت‌هايي از بدن است كه عملكرد طبيعي دارند اما شكل آنها باعث شده تا فرد نسبت به آنها احساس رضايت كامل نداشته باشد، اين نوع عمل جراحي از گروه ديگر عمل‌هاي جراحي كه در آنها پزشكان ظاهر و عملكرد قسمت‌هايي از بدن‌را كه به‌وسيله ناهنجاري‌هاي مادرزادي، صدمات و يا بيماري‌هايي نظير سرطان آسيب ديده‌اند‌، اصلاح مي‌كنند، كاملا متفاوت است. فردي كه علاقه‌مند به انجام جراحي زيبايي است اين عمل را فقط و فقط جهت زيبايي انجام نمي‌دهد، بلكه او مي‌خواهد احساس بهتري در مورد خودش پيدا كند. البته اين انتظار چندان دور از واقعيت نيست. تحقيقات نشان داده‌اند كه با وجود خطرات احتمالي جراحي، ظاهر بهتر و احساس بهتر، هر دو با انجام جراحي زيبايي قابل دستيابي هستند.
برخلاف آنچه ممكن است به ذهن بيايد، افرادي كه قصد انجام جراحي زيبايي دارند، معمولا از ظاهر كلي خود تصور مثبتي دارند ولي از شكل يك قسمتي از بدن خود ناراضي هستند. در واقع در مقايسه با افرادي كه اصلا علاقه‌اي به انجام جراحي زيبايي ندارند، برخي از اين افراد حتي در مورد ظاهر كلي بدنشان احساس بهتري دارند. علاوه بر اين، زندگي اجتماعي بهتر و روابط زناشويي و بين فردي مستحكم‌تري پيدا كرده‌اند و از زندگي‌شان لذت بيشتري برده‌اند. البته اين بدان معني نيست كه افرادي كه قصد عمل دارند، تصور كنند با انجام جراحي زيبايي آسيب‌ها و ناراحتي‌هاي روحيشان بهبودي چشمگيري پيدا مي‌كند. مثلا اگر فردي دچار افسردگي باشد، جراحي زيبايي كمك چنداني به بهبود او نمي‌كند.‌به ‌طور كلي در صورتي كه فرد در حالت سلامتي كلي خوبي باشد، جراحي زيبايي درمورد وي بسيار خوب نتيجه خواهد داد. علاوه بر اين، شخص بايستي كه نكات زير را هم درنظر داشته باشد. 
1- انتظارات از نتيجه عمل بايد منطقي و واقع‌گرايانه باشد. در واقع شما از جراحي زيبايي بايد انتظار بهبود وضع را داشته باشيد نه بي‌نقصي. مطمئنا اگر شما انتظار داشته باشيد كه پس از يك عمل جراحي، شبيه ستاره‌هاي هاليوود شويد، نتيجه عمل چندان شما را راضي نخواهد كرد. درنظر داشته باشيد كه نتايج خارق‌العاده‌اي كه افراد مشهور و ثروتمند از عمل‌هاي‌‌زيبايي‌مي‌گيرند، هزينه هاي هنگفتي به همراه دارد.
2-صبر و تحمل و پول لازم را داشته باشيد! جراحي زيبايي تحت پوشش بيمه نيست و هزينه آن بسته به نوع عمل و جراحي متفاوت است و معمولا بين چند صد هزار تا چندين ميليون تومان است. بهبودي كامل پس از عمل هم زمان‌بر است و بعد از عمل حداقل يك روز و گاه تا چند هفته طول مي‌كشد تا بتوانيد دوباره سر كار برگرديد.
3-جراحي زيبايي مانند هر جراحي ديگري مي‌تواند عوارضي به همراه داشته باشد و نتايج آن هم ممكن است دقيقا آن چيزي نباشد كه شما انتظار داريد. هرچقدر ارتباط جراح با بيمار بيشتر باشد، بيشتر و بهتر مي‌تواند انتظارات بيمار را منطقي كند و در نتيجه بيمار از نتيجه عمل جراحي راضي‌تر خواهد بود. رضايت‌مندي از نتيجه عمل جراحي به عوامل متعددي بستگي دارد كه برخي از آنها عبارتند از ميزان انتظارات فرد از عمل، نوع و مدت زمان عمل جراحي، مهارت جراح، قسمتي از بدن كه تحت جراحي قرار مي‌گيرد، توانايي بدن جهت بهبودي زودرس و... همچنين جراح بايد به بيمار توضيح دهد كه احتمال دستيابي به نتيجه خوب از عمل جراحي تا چه حد است.
گذشته از احتمال نارضايتي از نتيجه عمل، احتمال بروز ساير خطرات و مواردي كه به‌طور طبيعي در طي هر عمل جراحي به‌وجود مي‌آيند را نيز نبايد دست كم گرفت. چنانچه فردي سابقه بيماري‌هاي قلبي عروقي، بيماري‌هاي ريوي و يا چاقي را داشته باشد، در معرض خطر بيشتر ازنظر ابتلا به عوارضي همچون ذات‌الريه، سكته مغزي، حمله قلبي و ايجاد لخته‌هاي خوني در پاها و يا ريه‌ها به دنبال عمل جراحي خواهد بود.
ساير عوارض احتمالي جراحي عبارتند از: حالت تهوع، گيجي، درد بيش از حد كه شايد موجب بستري شدن در بيمارستان هم بشود، بي‌حسي، احساس سوزش و خارش كه ممكن است به‌طوردائم باقي بمانند، تجمع مايع شفاف در زير زخم كه شايد جراح مجبور شود آن را به وسيله سوزن تخليه نمايد، تجمع خون در زير محل شكاف جراحي كه باز ممكن است به تخليه جراحي نياز پيدا كند، آسيب پوست كه عامل آن، جريان خون ناكافي به‌ويژه در افراد سيگاري است، خونريزي بيش از اندازه كه در موارد حاد آن بايد تزريق خون انجام گيرد، عفونت در محل عمل كه گاه نياز به عمل جراحي مجدد دارد و نتيجه آن، ايجاد يك برش بزرگ‌تر خواهد بود و... همچنين احتمال ايجاد بي‌قرينگي در محل جراحي را نبايد از ياد برد كه حتي ممكن است دائمي و يا نياز به عمل جراحي مجدد داشته باشد. اين موارد، اهميت كمك گرفتن از يك جراح ماهر را بيشتر نشان مي‌دهد. در صورتي كه جراح مجرب و ماهر بوده و بيمار، دستورات پس از عمل را به دقت انجام دهد، بهبودي پس از عمل بسيار سريع‌تر به‌دست خواهد آمد.
اما چگونه مي‌توان يك جراح مجرب پيدا كرد؟ و هنگام انتخاب جراح، بايد موارد بسياري را درنظر داشت. اولين نكته اين است كه جراح و يا هر كسي كه قرار است عمل جراحي زيبايي را انجام دهد، بايد مدرك معتبري در زمينه‌اي كه مي‌خواهد اقدام كند، داشته باشد. در حال حاضر خيلي از پزشكان با تخصص‌هاي گوناگون‌اقدام‌به‌انجام برخي جراحي‌هاي زيبايي مي‌كنند ولي تخصص‌هايي كه مورد تاييد هستند عبارتند از: جراحي گوش و حلق و بيني، جراحي پلاستيك، جراحي پلاستيك فك و صورت، چشم‌پزشكي و تخصص پوست و مو، اما متخصصان هركدام از اين رشته‌ها هم در يك زمينه مهارت دارند و نه در همه زمينه‌ها. هر متخصص نقاط قوت و ضعف خودش را دارد و ممكن است يك عمل جراحي را خوب انجام دهد اما در ساير اعمال جراحي ضعف داشته باشد. به‌عنوان مثال ممكن است كه يك متخصص، ليپوساكشن خوب و موفقيت ‌آميزي داشته باشد اما اين بدان معنا نيست كه اين پزشك در مورد ساير اعمال جراحي مثل رينوپلاستي (جراحي زيبايي بيني) هم به همين اندازه موفق باشد. علاوه بر اين، بايد توجه داشته باشيد كه همه عمل‌هاي زيبايي را نمي‌توان در مطب انجام داد.
برخي عمل‌هاي جراحي نظير ابدومينوپلاستي (جراحي زيبايي شكم) حتما بايد در بيمارستان انجام شود. در مورد عمل‌هاي جراحي كه نياز به بي‌هوشي كامل دارند نيز بايد ابتدا اطمينان حاصل كنيد كه امكانات و تجهيزات مركز جراحي كامل و مورد تاييد است. چنانچه شما نياز به كسب اطلاعات بيشتر در مورد يك جراحي خاص و يا يك عمل جراحي خاص داريد، توصيه مي‌كنيم به جاي پرس و جو از بيمارستان‌ها و افراد ناآشنا، با افراد مورد اعتماد و آشنا مانند يك پزشك آشنا مشورت كنيد.
در صورتي كه شما قصد انجام جراحي زيبايي را داريد، قبل از اينكه تصميم قطعي خود را بگيرد، توصيه مي‌كنيم حتما از پزشك در مورد احتمال وجود ساير راه‌هاي درماني كه نتايج مشابه و يا حتي بهتر از جراحي احتمال بستري شدن و مدت زمان آن، عوارض احتمالي، پيگيري‌ها و توصيه‌هاي پس از عمل، درصدي از افراد كه به جراحي مجدد نياز پيدا مي‌كنند و از همه مهم‌تر هزينه عمل و اينكه هزينه عمل‌هاي مجدد برعهده چه كسي خواهد بود، نيز اهميت بسياري دارد. اگر شما با درنظر گرفتن تمامي موارد فوق، جراح مناسب را البته با قيمت مناسب، پيدا كنيد و از انتخاب خود هم مطمئن باشيد، قطعا احساس آرامش بيشتري خواهيد داشت. فراموش نكنيد كه اين شما هستيد كه تصميم به انجام عمل جراحي گرفته‌ايد و باز اين شما هستيد كه فرد خاصي را به‌عنوان جراح خود برگزيده‌ايد. اگر نمي‌خواهيد يك روز از اين تصميمتان پشيمان شويد، با دقت در مورد آن فكر كنيد.

                                                                                                 منبع : نشريه سلامت

زمان انتشار: (4 سال قبل)
*