هشدار دبيرعلمی دومین كنگره بين المللي راينولوژي

افزايش چشمگيرجراحي‌هاي زيبايي بيني در سنين پايين
خطرات جراحي‌هاي غيرضروري بيني در سنين پايين
دكتر ابراهيم رزم پا دبيرعلمي دومين كنگره بين المللي راينولوژي ايران با هشدار افزايش چشمگير جراحي بيني در سنين پايين(زير 18 سال) از مهمترين دلايل اپيدمي شدن جراحي بيني را مد عنوان كرد و گفت: چشم و هم چشمي و شاخص بودن بيني و صورت به علت نوع پوشش در كشور، تمايل به انجام اعمال جراحي زيبايي بيني و صورت را افزايش داده؛ به طوري كه ايران بالاترين آمار اعمال جراحي زيبايي بيني را در جهان داراست.

به گزارش سرويس بهداشت و درمان ايسنا، دكتر ابراهيم رزم پا كه در آستانه برگزاري «دومين كنگره بين المللي راينولوژي ايران» كه 21 تا 23 مهرماه در مركز آفرينش‌هاي فرهنگي و هنري كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان برپا مي‌شود، سخن مي‌گفت با اعلام اين مطلب افزود: سن مناسب اعمال جراحي بيني در گذشته بالاتر از 18 سال در نظر گرفته مي‌شد، اما ديدگاه‌هاي نوين در جراحي با توجه به سير تكاملي و رشد بيني، سن مناسب را بعد از بلوغ (حدود 12 تا 16 سالگي) مي‌داند كه با همين ديد، سن مناسب در پسرها بيشتر از دخترهاست؛ البته اين يك قانون كلي نبوده و با توجه به وضعيت جسمي و تكاملي افراد قابل تغيير است.

وي با اشاره به اينكه كاهش سن جراحي بيني در سخنراني‌ها و ميزگردهاي علمي در دومين كنگره بين المللي راينولوژي ايران مطرح مي‌شود، يادآور شد: همانطور كه اعمال جراحي غير ضروري در سنين پايين ريسك و عوارض بيشتري دارد، انجام ندادن اين اعمال در موارد ضروري نيز مي‌تواند عواقب جدي داشته باشد. مثلا در صورت انسداد كامل بيني و مشكلات تنفسي ناشي از آن كه مي‌تواند با اختلال در عملكرد مهم بيني يعني تهويه مناسب و مرطوب ساختن هواي تنفسي باعث خشكي مخاط و تشديد عفونت‌هاي تنفسي، گلو درد، سردرد، عصبي شدن و اختلال رشد شود، ‌با انجام اعمال جراحي مناسب و به موقع - اما محافظه كارانه - مي‌توان از اين عوارض جلوگيري كرد.

دکتر رزم پا ادامه داد: بعضي از نقايص مادرزادي و ضايعات ناشي از تصادفات و ضرب ديدگي‌هاي بيني بهتر است در سنين پايين ترميم شود. همچنين در مواردي كه انحراف شديد تيغه با انسداد بيني، مشكلات تنفسي را براي فرد ايجاد مي‌كند، براي جلوگيري از عوارض بعدي بهتر است، جراحي در همان سنين پايين انجام شود كه البته در اين موارد هدف بيشتر جنبه درماني عمل است.

وي گفت: اعمال جراحي صرفا به خاطر تغيير شكل ظاهري بيني در سنين پايين‌تر توصيه نمي‌شود، چون با توجه به رشد بيني و صورت نتيجه عمل پايدار نخواهد ماند و به علاوه ممكن است انجام اين گونه اعمال به رشد بيني و صورت هم آسيب بزند.

دبير علمی دومين كنگره بين‌المللي راينولوژي ايران اظهار داشت: بايد در انجام اعمال جراحي، اولويت‌ها در نظر گرفته شود و در صورتي كه اعمال جراحي در سنين پايين محافظه كارانه و با در نظر گرفتن سير تكاملي بيني و صورت و بدون آسيب رساندن به مراكز رشد غضروفي و استخواني انجام شود، عارضه مهمي نخواهد داشت ولي در صورت رعايت نكردن اين موارد، منجر به بروز عوارض جدي از جمله آسيب به عملكرد حياتي بيني به علت تخريب مخاط و همچنين تغييرات غير قابل برگشت در بيني و صورت خواهد شد.

گفتني است، دومين كنگره بين المللي راينولوژي ايران با هدف بررسي بيماريهاي مربوط به بيني و سينوس‌هاي صورت و راه‌هاي درمان آن، همراه با جديدترين روش‌ها و تكنيك‌هاي جراحي توسط انجمن علمي راينولوژي ايران و با همكاري انجمن علمي جراحان گوش، گلو و بيني و سر و گردن ايران و ساير دانشگاه‌هاي علوم پزشكي سراسر كشور و با حضور جراحان برجسته از كشورهاي مختلف از 21 تا 23 مهرماه امسال در مركز آفرينش‌هاي فرهنگي و هنري كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان برگزار مي‌شود.

زمان انتشار: (5 سال قبل)
*