آنتی هیستامین ها

آنتی هیستامین ها


 

داروهای آنتی هیستامین که در دسترس هستند کدامند؟ آنتی هیستامین ها برای رفع علائم آلرژی استفاده می شوند. دو دسته آنتی هیستامین در دسترس هستند: نسل اول ونسل دوم. هر دو دسته در درمان علائم آلرژی استفاده می شوند. این داروها گاهی در درمان سرماخوردگی نیز استفاده می شوند.

آنتی هیستامین ها 

 آنتی هیستامین های نسل اول


  کلر فنیرامین

  دیمن هیدرینات

  دیفن هیدرامین

  دوکسیلامین

آنتی هیستامین های نسل دوم


  لوراتادین

  سیتریزین

توجه: هر دو دسته آنتی هیستامین ها با سایر داروها از جمله داروهای ضد درد و یا ضد احتقان مخلوط می شوند تا همزمان بتوانند چند مشکل را از بین ببرند. توجه داشته باشید که اگر فقط آبریزش بینی دارید از مصرف فراورده هایی که ترکیبی هستند دوری کنید زیرا آنها حاوی داروهای اضافه ای هستند که برای بدن شما لازم نیست.


روش اثر آنتی هیستامین ها چیست؟

بدن شما در تماس با مواد آلرژی زا هیستامین تولید می کند. هیستامین به سلولها متصل می شود و سبب تورم و خروج مایعات می شود. این امر موجب خارش، عطسه، آبریزش بینی و اشک ریزی می شود. آنتی هستامین ها از اتصال هیستامین به سلولها جلوگیری می کند و بنابر این از بروز علائم قید شده جلوگیری می کند.آنتی هیستامین های نسل اول اثرات خواب آوری دارند و بعنوان داروهای خواب آور نیز استفاده میشوند. بعلاوه این داروها اثرات ضد تهوع هم دارند و در تهوع مسافرتی استفاده می شوند.


عوارض جانبی آنتی هیستامین ها چیست؟

آنتی هیستامین های نسل اول باعث احساس خواب آلودگی می شوند. این خواب آلودگی توانایی شما را برای انجام فعالیتهای مختلف مختل می کند. قدرت تفکر شما تحت تاثیر قرار می گیرد. خشکی دهان، درد شکم و سردرد از عوارض دیگر این دسته دارویی هستند. داروهای نسل دوم عوارض جانبی قابل ذکری ندارند.


تداخل دارویی داروهای آنتی هیستامین چیست؟

آنتی هیستامین ها با سایر داروها تداخل دارند. داروهای ذکر شده در زیر تداخل دارند و قبل از مصرف همزمان آنها حتما با پزشک مشورت کنید.


  داروهای خواب آور

  داروهای آرام بخش

  شل کننده های عضلانی

آنتی هیستامین های نسل دوم تداخل کمتری با سایر دارو ها دارند که قابل ذکر نیست.


چه کسانی نباید آنتی هیستامین مصرف کنند؟

اگر بیماریهای زیر را دارید، قبل از مصرف آنتی هیستامین ها با پزشک مشورت کنید.


  گلوکوم

  اختلال در ادرار کردن

  آسم، آمفیزم یا برونشیت مزمن

  بیماریهای تیروئید

  بیماریهای قلبی

  فشار خون بالا

  در صورت داشتن بیماریهای کلیوی یا کبدی حتما قبل از مصرف این داروها با پزشک مشورت کنید.

زمان انتشار: (5 سال قبل)
*